Serdecznie zapraszamy na promocję najnowszej książki naszego wykładowcy prof. Adama Dziuroka pt. Osądzenie przestępstw okresu II wojny światowej przez Specjalny Sąd Karny w Katowicach w latach 1945–1946.
Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 28 października w sali 421 w budynku nr 23 na Kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 – rozpoczęcie o godzinie 16.30.
Prezentowana publikacja przedstawia działalność Specjalnego Sądu Karnego w Katowicach w latach 1945–1946. Opisano w niej jego organizację, obsadę personalną, podstawy prawne, a przede wszystkim mechanizm i „kuchnię” procesu karania zbrodniarzy oskarżonych z tzw. dekretu sierpniowego. Zaprezentowano przebieg prowadzonych spraw od zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa po wydanie wyroku, ewentualne zaskarżenie go, aż do jego wykonania.
W książce podjęto też próbę odpowiedzi na pytanie, jak wyglądał proces karania zbrodni okresu wojny w czasie niesprzyjającym politycznie, w warunkach chaosu prawnego, masowych migracji ludności, rozrachunków narodowościowych, walki politycznej i zbrojnej oraz terroru. Autor bada, czy w takich realiach było możliwe sprawne i sprawiedliwe przeprowadzenie procesu rozliczeń pookupacyjnych; czy katowicki sąd specjalny odróżniał się od pozostałych ośmiu sądów tego typu działających na ziemiach polskich; czy dekret sierpniowy umożliwiał skuteczne i adekwatne karanie sprawców przestępstw okupacyjnych na Górnym Śląsku.