Recenzje publikacji naszych profesorów: prof. J. M. Marszalskiej i ks. prof. W. Graczyka

W ostatnim czasie w czasopismach niemieckich ukazały się dwie recenzje na temat przełomowej publikacji naszych profesorów: prof. J. M. Marszalskiej i ks. dziekana W. Graczyka pt. „The Lost Collection of Incunabula of the Seminary Library in Płock”.
Dr Paul Schweitzer-Martin z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium w podsumowaniu recenzji podkreślił:
„Oczywiście prof. Marszalska i ks. prof. Graczyk nie są w stanie przywrócić niegdyś znaczącej Biblioteki Seminaryjnej w Płocku. Ten skarb kultury został najprawdopodobniej bezpowrotnie zniszczony przez niemieckich okupantów. Niemniej jednak ten skrupulatnie opracowany katalog, który łączy notatki Piekarskiego z nowoczesnymi narzędziami bibliograficznymi, stanowi ważną podstawę do dalszych badań nad tą kolekcją oraz nad polskim dziedzictwem kulturowym. Choć materialnie zostało ono utracone, to dzięki niniejszej publikacji może nadal istnieć w świadomości naukowej — a być może również poza nią — ponieważ zostało uczynione widocznym i przede wszystkim dostępnym.”
(Zeitschrift für deutsches Altertum und deutsche Literatur 154/2025)
Dr Jacek Kordel z Uniwersytetu Warszawskiego na łamach Zeitschrift fur Ostmitteleuropa-Forschung zwrócił uwagę, że:
„Publikacja ta zasługuje na szczególną uwagę z kilku powodów. Dostarcza istotnych informacji na temat jednej z najważniejszych kolekcji inkunabułów w Polsce i rekonstruuje niezwykle cenny, choć dziś już utracony księgozbiór. Ponadto może mieć nieocenioną wartość przy identyfikacji ponownie odnalezionych inkunabułów, a także w dobitny sposób ilustruje martyrologię polskich bibliotek podczas II wojny światowej. To opracowanie bez wątpienia stanie się ważnym dziełem referencyjnym i może posłużyć jako wzór dla przyszłych badań. Dodatkowo podkreśla potrzebę publikowania kolejnych katalogów — zarówno tych dotyczących bibliotek, które przetrwały, jak i tych, które zostały utracone, o ile zachowały się odpowiednie źródła i dokumentacja.”
(Zeitschrift fur Ostmitteleuropa-Forschung 74/2025)
Skip to content