prof. dr hab. Marek Kornat

m.kornat@uksw.edu.pl

USOS

→ POLSKA BIBLIOPGRAFIA NAUKOWA

Marek Kornat (ur. 1971), historyk, absolwent i doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2000), profesor nauk humanistycznych – mianowany w r. 2015. Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (od r. 2008). Pracuje w Instytucie Historii PAN (od r. 2000, a jako kierownik Zakładu Dziejów XX Wieku od 2011 r.). Gościł na stażach (albo z wykładami) w zagranicznych ośrodkach badawczych: Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu, Harriman Institute na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz Institut für Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu jak również Europäische Institut w Moguncji. Stypendysta m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Lanckorońskich z Brzezia, Fundacji Kościuszkowskiej oraz British Academy. Zajmuje się przede wszystkim historią polskiej dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XIX i XX wieku jak też problematyką dziejów II Rzeczypospolitej (1918—1939). Uwagę poświęca też polskiej myśli politycznej XIX i XX wieku, historiografii ustrojów totalitarnych oraz genezie i znaczeniu sowietologii polskiej. Ze spraw polskiej dyplomacji ogłosił pięć monografii: Polska 1939 roku wobec paktu Ribbentrop-Mołotow (Warszawa 2002); Polityka zagraniczna Polski 1938–1939. Cztery decyzje Józefa Becka (Gdańsk 2012); Polen zwischen Hitler und Stalin. Studien zur polnischen Außenpolitik in der Zwischenkriegszeit (Berlin 2012); Wacław Grzybowski. Ambasador w Moskwie (1936—1939). Biografia polityczna (Warszawa 2016); Poland and the Origins of the Second World War. A Study in Diplomatic History (1938—1939) [Berlin 2021]. Współautor (wraz z prof. Mariuszem Wołosem) pierwszej akademickiej biografii ministra spraw zagranicznych Polski w l. 1932—1939 Józefa Becka (Kraków 2020).