W dniach 7 czerwca – 11 lipca trwa internetowa rekrutacja na studia na UKSW. Jeżeli jesteś zainteresowany którymś z naszych kierunków, to zapisz się na studia jeszcze dziś!
Instytut Historii jest częścią Wydziału Nauk Historycznych. W naszym Instytucie można rozpocząć studia I, II i III stopnia (doktoranckie) na kierunku Historia, studia I i II stopnia na kierunku Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją, a także studia podyplomowe z Genealogii. Nasi studenci mają możliwość zdobycia wiedzy u najlepszych specjalistów, uczestniczących w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz projektach badawczych.
U nas student zdobędzie nie tylko ogromną wiedzę, lecz nauczy się także gromadzenia i selekcjonowania informacji oraz krytycznego myślenia.
Co wyróżnia Instytut Historii:
- Posiadamy bogate tradycje naukowe i dydaktyczne;
- pracuje u nas wybitna kadra profesorów, która chętnie dzieli się swą wiedzą podczas zajęć, otwartych wykładów, konferencji;
- istnieje możliwość studiowania w innych ośrodkach w Polsce (w ramach programu MOST) oraz za granicą (w ramach programu Erasmus);
- rozbudowana działalność kół naukowych, wiele wydarzeń naukowych i studenckich.
Kierunek Historia
Studia na tym kierunku obejmują nie tylko historię od starożytności do współczesności, lecz dotyczą także nauk pomocniczych historii i dziedzin pokrewnych. Studenci mogą zarówno zdobyć specjalistyczną wiedzę, jak i praktyczne umiejętności przygotowujące do pracy zawodowej.
Dla studentów historii dostępne są dwie specjalizacje: historia Kościoła oraz unikalna na skalę Polski historia Mazowsza. Oprócz tego na studiach I oraz II stopnia można wybrać specjalizację nauczycielską.
Studenci mogą dołączyć do prężnie działającego Koła Naukowego Studentów i Doktorantów, które organizuje liczne konferencje, spotkania otwarte, a także wieczory historyczne. Nasi studenci mają możliwość poszerzyć swoją wiedzę oraz wysłuchać interesujących wykładów naszych gości podczas cyklicznych spotkaniach Res Gestae.
Po ukończeniu historii można pracować w placówkach naukowo-badawczych państwowych oraz samorządowych, muzeach, archiwach, bibliotekach, wydawnictwach, redakcjach czasopism historycznych, biurach podróży, a także w administracji państwowej. Po odbyciu specjalizacji nauczycielskiej można także podjąć pracę jako nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w placówkach oświatowych.
Kierunek Archiwistyka i Zarządzanie dokumentacją
Studenci Archiwistyki mają możliwość zdobycia wiadomości z zakresu organizacji i funkcjonowania archiwów w Polsce i na świecie, a na temat konserwacji i udostępniania zbiorów archiwalnych. Program nauczania pozwala także pogłębić wiedzę na temat historii Polski i historii powszechnej, co umożliwia głębsze zapoznanie się z dziejami archiwów w kraju i na świecie. Absolwenci kierunku Archiwistyka i Zarządzanie dokumentacją są przygotowani do pracy w placówkach naukowo-badawczych państwowych oraz samorządowych, w muzeach, archiwach, bibliotekach, wydawnictwach, redakcjach czasopism historycznych, biurach podróży, a także w administracji państwowej.
Kierunek Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją
Studenci elektronicznego zarządzania dokumentacją w trakcie nauki uzyskują wiedzę i umiejętności, które przygotują ich do pracy z dokumentami w każdej nowoczesnej organizacji: urzędach państwowych i samorządowych, przedsiębiorstwa oraz instytucjach. Studia z elektronicznego zarządzania dokumentacją przygotują do pracy na każdym stanowisku biurowym związanym z obsługą dokumentów zarówno papierowych jak i elektronicznych a szczególnie do obsługi systemów komputerowych do zarządzania dokumentami. Absolwent zdobędzie umiejętności obsługi programów EZD stosowanych w polskiej administracji rządowej i samorządowej w wersji EZD PUW i EZD RP oraz programów klasy Enterprise Content Management.
Program studiów (studia praktyczne, magisterskie) jest nastawiony na zdobycie umiejętności analizy, wdrażania i obsługi systemów elektronicznych do zarządzania dokumentacją elektroniczną, szczególnie w postaci EZD, ECM i baz danych. Przedmioty specjalistyczne, w postaci laboratoriów w pracowniach komputerowych, prowadzą wysokiej klasy eksperci zewnętrzni, z Polski i zagranicy. Profil praktyczny zakłada duży wymiar praktyk realizowanych także w trakcie roku akademickiego. Umiejętności praktyczne są budowane na podstawie wiedzy o najnowszej historii i administracji Polski oraz teorii i metodyki archiwalnej.